my grocery store started putting unit prices in tiny gray font and I caught a $2.40 markup on rice
Was at the Safeway on 5th grabbing a 5 lb bag of rice for $6.99 when I noticed the shelf tag listed the unit price as 14 cents per ounce, so I did the math on my phone and the smaller 2 lb bag was way cheaper per ounce, which means I basically paid a lazy tax for 6 months without knowing it.